Pogoda Garwolin z serwisu

FACEBOOK

sobota, 21 lipca 2012

Za kilka miesięcy słońce może wejść w proces hiperaktywności....


W tej chwili Słońce zbliża się do teoretycznego szczytu 11-letniego cyklu aktywności, który według obliczeń fizyków będzie przypadał na rok 2013. Naukowcy prewencyjnie informują, że Słońce może spowodować znaczne szkody w sieciach elektrycznych, komunikacyjnych i w technologiach satelitarnych.

Ostrzeżenia NASA i innych agencji kosmicznych zdecydowanie docierają do agencji rządowych, które przygotowują plany działania na wypadek resetującego naszą elektronikę zdarzenia solarnego. Jednocześnie panuje swoiste embargo informacyjne na tego typu przewidywania. W sumie, po co martwić "ciemny lud" tym, że któregoś dnia smartfony po prostu przestaną działać i trzeba będzie się nauczyć korzystać z lamp naftowych.

Nawet teraz większość czytających te słowa popuka się w głowę stwierdzając, ze do tego na pewno nie dojdzie. Niestety nasza cywilizacja jakkolwiek zaawansowana niewiele może w kontekście przeciwdziałania zjawiskom kosmicznym. Właściwie możemy tylko obserwować i reagować prewencyjnie w postaci zaplanowanych operacji w stylu planowanego wyłączenia sieci w celu przetrwania kataklizmu i ponownego włączenia urządzeń, gdy niebezpieczeństwo dla nich minie.

Emisje słoneczne zawierają miliardy ton plazmy ogrzewanej przez promieniowanie rentgenowskie i ultrafioletowe. Plazma dochodzi do niewiarygodnych temperatur w milionach stopni Celsjusza. Gdy taki komponent dociera do Ziemi jonizuje atmosferę, tworząc energię emisji, którą świat widzi, jako zorzę polarną.

W 1989 roku w Quebecku doszło do takiego zjawiska. Spory rozbłysk spowodował przeciążenie sieci energetycznej w podobny sposób jak rozbłysk Carringtona zaindukował telegrafy. Wydarzenie z kanady pozbawiło energii elektrycznej sześć milionów mieszkańców.

 Dlatego właśnie twierdzenie, że wszystko jest OK i nic nam nie grozi jest tak na prawdę zaklinaniem rzeczywistości. Centrum Pogody Kosmicznej NOAA i NASA Goddard Space Flight Center dokładnie badają wszystkie niezwykłe zjawiska, pojawiające się ostatnio na naszej gwieździe. Jak mówią sami naukowcy, na przykład dr Matthew Penn z Solar Observatory w Arizonie, Słońce staje się bardziej aktywne, i może wpływać na życie milionów ludzi, plamy mogą skutkować zdarzeniami, które mogą mieć głęboki i niszczący wpływ na Ziemię.

Źródło:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz