Pogoda Garwolin z serwisu

FACEBOOK

wtorek, 2 października 2012

Prognoza sezonowa do maja 2013 roku...


Październik i Listopad z pierwszymi podrygami zimy

Kontynuacja zmiennej pogody z października będzie mieć miejsce również w listopadzie. To oznacza częste wymiany mas powietrza nad naszym krajem – raz będzie ciepło, a raz zimno. Częściej niż w ostatnich latach w listopadzie będziemy mieć do czynienia z opadami śniegu i sporymi chłodami, lecz będą to zjawiska incydentalne. Podczas najzimniejszych dni słupki rtęci w najcieplejszym momencie dnia nie pokażą więcej niż 0, a nocami nawet poniżej -10 stopni. Nie zabraknie jednak wiatrów halnych, a te mogą przynieść na południu Polski nawet 15-20 stopni.

Grudzień  ciepły i mokry

Przed nami dość ciepły i wilgotny grudzień. Co prawda nie będzie tak ciepło, jak miało to miejsce przed rokiem, raczej temperatury w pobliżu normy wieloletniej, ale o trwałym, długotrwałym uderzeniu zimy możemy zapomnieć. Dynamika pogody nad Europą trwać będzie nadal, a więc przez nasz kontynent przemieszczać się będą liczne układy niżowe, które przynosić będą m.in. na obszarze naszego kraju opady deszczu i śniegu. Nie unikniemy zarówno cieplejszych, jak i zimniejszych okresów – nocami mogą zdarzać się już spadki temperatur poniżej -15 stopni, ale w ciągu dnia podczas spływu powietrza z zachodu, czy południa, mogą się zdarzać jeszcze momenty dużo cieplejsze, z temperaturami do plus 10, plus 15 stopni. Będzie też padać dużo częściej niż zwykle, dlatego grudzień zapisze się jako miesiąc wilgotny.

Styczeń bez zimy

Dla fanów zimy nie mamy dobrych informacji. W styczniu kontynuacja tej samej, dynamicznej pogody z poprzednich miesięcy, a więc o trwałej pokrywie śnieżnej i trzaskających mrozach możemy zapomnieć. Aura będzie się zmieniać z dnia na dzień, a to oznacza duże wahania ciśnienia, temperatury, silny wiatr i opady. Nie zabraknie również orkanów, z prawdziwymi burzami, jakie wystąpiły m.in. w 2007, czy 2008 roku.

Luty bardzo ciepły i mokry

Także w lutym o zimie powinniśmy zapomnieć. Znad Atlantyku w stronę Europy Północnej i Wschodniej przemieszczać się będą liczne układy niżowe z ciepłymi i wilgotnymi masami powietrza, opadami (częściej deszczu i deszczu ze śniegiem), a także z silnym, porywistym wiatrem. Mogą się zdarzyć takie okresy, kiedy temperatury w ciągu dnia, zwłaszcza na południu, sięgać będą 15 stopni.

Marzec chłodniejszy i wilgotny

Niestety, początek wiosny wygląda fatalnie. Nad Atlantykiem znów dojdzie do silnej blokady cyrkulacji strefowej i zwłaszcza w drugiej połowie miesiąca zamiast pierwszych podrygów wiosny będziemy musieli stawić czoła częstym opadom… śniegu.

Kwiecień i maj chłodne i wilgotne

Wiosna w tym roku znacznie się opóźni. Zarówno kwiecień, jak i maj przynosić będą duże chłody i opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a w kwietniu nie zabraknie również opadów śniegu. Ciepłą zimą przypłacimy prawdopodobnie zimną i wilgotną wiosną.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz