Pogoda Garwolin z serwisu

FACEBOOK

środa, 19 września 2012

Ostatni dzień ładnej pogody w tym tygodniu..


Zgodnie z prognozami w nocy nad zachodnią część naszego kraju znad Niemiec dotarła strefa zachmurzenia dużego z opadami deszczu, które były dość intensywne. W niedługim czasie potrafiło spaść nawet 5-15 mm deszczu, a na południowym zachodzie województwa dolnośląskiego nawet 20 mm deszczu. Front chłodny, o którym mowa w tym komentarzu pogodowym sprowadzi w najbliższych godzinach z północnego-zachodu bardzo zimne powietrze i temperatury spadną w porównaniu z dniem wczorajszym o kilkanaście stopni. Ciepło do godzin popołudniowych pozostanie jedynie nad dzielnicami południowo-wschodnimi.


Możliwe burze

Chłodny front atmosferyczny związany jest z rozległym niżem znad Skandynawii. Nad zachodni część Polski klinem zaczyna sięgać wyż, którego centrum znajdzie się w rejonie Zatoki Biskajskiej. W środę przed południem front atmosferyczny wraz z zachmurzeniem wędrował będzie dalej na wschód. Najpierw popada od wybrzeża, po Dolny Śląsk, a koło południa w pasie od zachodniej Warmii, przez Kujawy, Wielkopolskę aż po Opolszczyznę i Dolny Śląsk. Na wschodzie i południowym wschodzie, aż po Małopolskę, powinno być jeszcze w miarę pogodnie, rozpogadzać ma się po przejściu frontu również na zachodzie.
W drugiej części dnia strefa ciągłych opadów rozciągać się będzie od Warmii, przez zachodnie Mazowsze, Ziemię Łódzką po Opolszczyznę, Górny Śląsk i zachodnią Małopolskę. Miejscami będzie padać całkiem mocno. Tymczasem na zachodzie i wybrzeżu deszcze zanikną i rozpogodzi się; z kolei w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, wschodzie Mazowsza i na Podlasiu spodziewamy się wzrostu energii chwiejności (CAPE) do 500-800 J/kg. W godzinach popołudniowych prawdopodobnie zaczną się nad Polską południowo-wschodnią pojawiać burze, których najwięcej będzie w górach i na Słowacji. Podczas burz spodziewamy się intensywniejszych opadów do 20 mm i silniejszego, porywistego wiatru, do 80 km/h. Wieczorem rozpada się już w całej wschodniej i południowo-wschodniej części kraju, do ok. 21:00 lokalnie jeszcze pojawiać się będą burze.

W strefie frontowej bardzo zimno

Dzisiaj najniższe temperatury notować będziemy w strefie frontowej – zaledwie 10-12 stopni. W centrum maksymalne temperatury notować będziemy rano, bo później ma być nawet do 5 st. C chłodniej niż teraz. Generalnie słupki rtęci pokażą 11 stopni na południowym wschodzie woj. dolnośląskiego, 13 stopni na Opolszczyźnie, 14-16 stopni na zachodzie, 17-21 stopni w centrum do nawet 24-25 stopni C na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Wiatr umiarkowany, przejściowo silniejszy, przeważnie północno-zachodni, tylko na wschodzie południowy i południowo-zachodni.

Noc z deszczem na wschodzie

W nocy intensywne opady deszczu pojawiać się mają na wschodzie aż po południową część Małopolski. Wysoko w górach spadnie śnieg. Na zachodzie, w centrum i na północy dość pogodnie, jedynie nad samym morzem miejscami mogą pojawiać się przelotne deszcze. Temperatura minimalna od 4 st. C w Kotlinie Jeleniogórskiej, 5-7 stopni na północy, zachodzie oraz w centrum, 9-10 stopni na wschodzie do 12 st. C nad samym morzem. Wiatr słaby, tylko na wybrzeżu i wschodzie umiarkowany, północno-zachodni i zachodni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz