Pogoda Garwolin z serwisu

FACEBOOK

sobota, 4 sierpnia 2012


Poniedziałek będzie jak na razie ostatnim dniem z wielkimi upałami, osiągającymi w cieniu 33-34 stopnie. Po wyjątkowo gorącym dniu czeka nas wejście zimnego frontu atmosferycznego znad Niemiec, który przynieść nam może potężne burze. 

 
Potężna burza z dnia 08.08.2012

Będzie upalnie W poniedziałek znajdziemy się pod wpływem dynamicznie pogłębiającego się ośrodka niżowego, którego centrum będzie się przesuwać znad Wysp Brytyjskich nad Skandynawię. Związany z nim chłodny front atmosferyczny w godzinach popołudniowych wejdzie do zachodniej Polski i wieczorem obejmie on swym zasięgiem zwłaszcza dzielnice zachodnie, północne i częściowo środkowe. To właśnie tutaj spodziewamy się najgwałtowniejszych zjawisk meteorologicznych, które będą powodować spustoszenia.Na wysokości 850 hPa temperatura wzrośnie do ok. 20 st. C na krańcach południowych i południowo-wschodnich i 16-18 st. C na pozostałym obszarze. W związku z tym praktycznie we wszystkich dzielnicach naszego kraju poniedziałek zapowiada się bardzo upalnym dniem, z temperaturami osiągającymi na wys. 2 m 30-34 stopnie, przy czym najcieplej będzie oczywiście w województwach południowych. Najgorsze rozpocznie się dopiero po południu i we wczesnych godzinach wieczornych na obszarze województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego, lubuskiego,zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, na północy mazowieckiego, częściowo także w łódzkim i opolskim. Tutaj wzdłuż chłodnego frontu atmosferycznego nastąpi gwałtowny wzrost energii chwiejności termodynamicznej, która pokryje się z całkiem niezłymi warunkami kinematycznymi, jakie prognozowane są na ten dzień. DLS osiągnie 15-20 m/s, co oznacza, iż komórki burzowe dość szybko będą łączyć się w większe klastry i struktury MCS. Podwyższony współczynnik kierunkowego uskoku wiatru świadczy o możliwości pojawienia się superkomórki/ek burzowych, które będą generować opady bardzo silnego, wręcz nawalnego deszczu (wodność atmosfery do 45 mm), co może doprowadzać do podtopień, a także duży grad o średnicy 4-5 cm. Niewykluczone, iż na Mezoskalowym Układzie Konwekcyjnym, jeśli takowy powstanie, pojawią się struktury liniowe (a nawet bow echo), co zaś może przyczynić się do powstania bardzo silnego wiatru prostoliniowego o sile powyżej 100 km/h. Zagrożenie trąbą powietrzną jest mniejsze niż w niedzielę, ale jednego, czy dwóch przypadków wystąpienia takiego zjawiska wykluczyć nie można.
Należy z rozwagą patrzeć na kolejne wyliczenia modeli numerycznych, gdyż już od kilku dni dają one potencjalnie duże zagrożenie ze strony burz w najbliższy poniedziałek, 6. sierpnia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz