Pogoda Garwolin z serwisu

FACEBOOK

piątek, 3 sierpnia 2012


Jak widać na porannych zdjęciach satelitarnych, w zachodnich i północnych regionach naszego kraju przeważają chmury piętra średniego i niskiego, które, zwłaszcza na Dolnym Śląsku oraz w rejonie Łomży dają przelotne opady deszczu oraz burze. Tymczasem nad Czechami powstał kolejny klaster burzowy. Ten klaster może nam dzisiaj w pogodzie trochę namieszać. Powietrze zwrotnikowe vs polarnomorskie.
Dzisiaj przez Polskę wędrował będzie chłodny front atmosferyczny, rozdzielający dwie masy powietrza – bardzo gorącą, zwrotnikową płynącą nad dzielnice środkowe i wschodnie od nieco chłodniejszej, polarnomorskiej na zachodzie. W takiej sytuacji dość często dochodzi do rozbudowy układów burzowych, które bywają dość niebezpieczne w skutkach.


Dużo burz na zachodzie Polski

Ostatnio tradycją stały się burze w zachodniej części naszego kraju. Tak też będzie i tym razem. Piątek najwięcej burz przyniesie w zachodniej połowie naszego kraju. Już przed południem zaczną rozbudowywać się tam chmury burzowe, których najwięcej będzie oczywiście późnym popołudniem i wieczorem. Chwiejność atmosfery wzrośnie tam do ok. 1000-1500 J/kg, co oznacza, że burze będą aktywne elektrycznie. Rozwojowi konwekcji będzie sprzyjać konwergencja, a także stosunkowo niski poziom kondensacji na poziomie ok. 500-1000 m. Warunki kinematyczne na dzień dzisiejszy przedstawiają się następująco: DLS ok. 10-15 m/s, co będzie z czasem umożliwiało komórkom burzowym dalszy rozwój do postaci multikomórkowych, SRH 50-100 m2/s2, co oznacza, że istnieją pewne szanse na rozwój superkomórki burzowej, LLS 3-5 m/s, co wyklucza powstanie ewentualnej trąby powietrznej. Z uwagi na słaby przepływ powietrza w górnych warstwach atmosfery, na której będą chmury burzowe będziemy notować dość duże sumy opadów, zwłaszcza, że PW (wodność atmosfery) ma sięgać nawet 40-45 mm. Nie można wykluczyć pojedynczych przypadków, gdzie w ciągu 1-2 godzin spadnie do 50 mm deszczu. Burzom, zwłaszcza tym superkomórkowym, towarzyszyć będą też silniejsze podmuchy wiatru (działalność prądów zstępujących) – do 70-80 km/h, a także grad o średnicy 2-4 cm.



W innych regionach naszego kraju aura również wygląda niebezpiecznie. Na wschodzie, południu oraz w centrum ok. 15:00 UTC chwiejność atmosfery osiągnie nawet 2000 J/kg, choć pokryje się ona raczej ze słabymi (umiarkowanymi) warunkami kinematycznymi (DLS ok. 10 m/s, SRH 50-100 m2/s2, LLS <5 m/s). Najwięcej burz pojawi się w tych regionach w drugiej części dnia, a także wieczorem i podobnie, jak na zachodzie nie można wykluczyć powstania pojedynczych superkomórek burzowych lub ewentualnego klastra (szansa mniejsza niż na W), któremu towarzyszyć będą intensywniejsze opady deszczu, do 20-30 mm oraz silniejszy i porywisty wiatr, osiągający 80 km/h. Burze – z uwagi na wysoką chwiejność – będą aktywne elektrycznie.

Bardzo gorąco

Nad wschodnią część naszego kraju płynie bardzo gorąca, zwrotnikowa masa powietrza, stąd na termometrach po południu zobaczymy nawet 32-33 stopnie. Im dalej na zachód, tym nieco chłodniej; w centrum ok. 28-30 stopni, a na zachodzie 22-25 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz silniejszy, przeważnie z kierunków zachodnich i północno-zachodnich, tylko na wschodzie południowy i południowo-zachodni, skręcający wieczorem również na kierunki zachodnie i północno-zachodnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz