Pogoda Garwolin z serwisu

FACEBOOK

czwartek, 19 lipca 2012

Uwaga potężne burze....

OBOK ARTYKUŁU ZNAJDUJĄ SIĘ MAPY Z OSTRZEŻENIAMI

Prognozy wszystkich modeli pogodowych wyklarowały się, co do sytuacji meteorologicznej, jaka zaistnieje na terenie naszego kraju dziś. Przed nami jeden z najsilniejszych incydentów burzowych w tym roku – jesteśmy poważnie zagrożeni trąbami powietrznymi i silnymi, prostoliniowymi porywami huraganowego wiatru. Szczegóły pogody znajdzie Państwo poniżej.



Sytuacja

W pasie od zachodniej Rosji, przez Skandynawię po Danię rozciąga się rozległy układ niskiego ciśnienia z wieloma centrami. Jeden z nich znajdzie się o 12:00 UTC w rejonie Danii i szybko przemieszczał się będzie na wschód (północny-wschód) i już sześć godzin później dojdzie nad południową część Szwecji. Przez Polskę z zachodu na wschód wędrował będzie aktywny, chłodny front atmosferyczny, oddzielający dwie masy powietrza: bardzo ciepłą, płynącą nad południową i wschodnią część naszego kraju (T850 hPa=17 stopni) od znacznie chłodniejszego na północnym zachodzie (w tym samym czasie na Pomorzu 6-7 stopni).

Obszar objęty trzecim stopniem zagrożenia, województwa: śląskie, małopolskie, świętokrzyskie, północna część podkarpackiego, lubelskie, warmińsko-mazurskie i częściowo: opolskie, dolnośląskie, łódzkie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie, podlaskie i pomorskie
Układ niskiego ciśnienia, który znajdzie się w godzinach około południowych w rejonie Jutlandii, spowoduje zwiększenie gradientu barycznego, co przyczyni się do istotnego zwiększenia przepływu powietrza w całym profilu atmosfery, a niebezpieczne warunki kinematyczne na podanym obszarze pokryją się z wysokimi parametrami chwiejności termodynamicznej. Najgorsza sytuacja będzie mieć miejsce w pierwszych pięciu województwach oraz na południu i wschodnie woj. opolskiego, na południu i wschodzie łódzkiego, na południu mazowieckiego, gdzie chwiejność atmosfery (CAPE dochodzące do 1000-1500 J/kg, z LI dochodzącym do -4/-6 stopni) pokryje się z groźnie wyglądającymi współczynnikami kinematycznymi. Na podanym obszarze sugerujemy, zwłaszcza w godzinach popołudniowych i wczesno wieczornych, utworzenie się silnych struktur burzowych (klastry, być może nawet układ MCS). Takiej dobrej organizacji sprzyjał będzie wysoki parametr DLS, osiągający 25-35 m/s. Nie można wykluczyć pojawienia się kilku superkomórek burzowych (SRH do 150-250 m2/s2), a te przynosić mogą nie tylko potężne opady deszczu (do 30 mm), ale również grad (do 3 cm średnicy), bardzo silny wiatr (downburst), w porywach osiągający 100-130 km/h, a nawet trąby powietrzne. Szansa na powstanie tych ostatnich zjawisk jest bardzo duża, nie tylko z uwagi na dużą różnicę temperatury na wys. 850hPa, ale również silne uskoki wiatru, osiągające od 0 do 8 km 7-35 m/s oraz nisko zawieszony poziom kondensacji powietrza na poziomie <500 m n.p.m.

Jeśli dojdzie do powstania klastra burzowego bądź też układu MCS, wówczas dużym zagrożeniem mogą być liniowe, bardzo silne porywy wiatru. Szansa na powstanie linii szkwałowej i bow echo jest w tych regionach bardzo duża. Z uwagi na znacznie podwyższone współczynniki chwiejności termodynamicznej, burze będą również aktywne elektrycznie.

Drugi obszar zagrożenia: lubuskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie, pomorskie

W drugim paragrafie zagrożenia dziś w godzinach około południowych szybko zaczną rozwijać się chmury burzowe, których szczególnie dużo będzie po południu i wczesnym wieczorem. Warunki termodynamiczne będą nieco słabsze niż na południu Polski (do ok. 500-700 J/kg), ale nie będzie miało to istotnego znaczenia dla rozwoju bardzo niebezpiecznych burz. Chmury cumulonimbus mają tworzyć się w środowisku niebezpiecznych warunków kinematycznych: DLS 25-35 m/s, SRH ok. 100 m2/s2, LLS 10-15 m/s.. Poziom kondensacji, podobnie jak w regionach objętym trzecim stopniem zagrożenia, będzie bardzo niski, poniżej 500 m, co będzie sprzyjało rozwojowi trąb powietrznych. Zdecydowanie większe szanse ze strony niekorzystnego działania burz istnieją na powstanie niebezpiecznych, liniowych układów burzowych. Podobnie, jak będzie to miało miejsce na południu, wysoki współczynnik DLS sprzyjał będzie dobrej organizacji burzowej do klastrów. Nie można wykluczyć pojawienia się linii szkwałowej, która nosić ma silny, porywisty wiatr o prędkości do 90-100 km/h. Z uwagi na obecność „jet stream” jest szansa na powstanie opadów gradu do 2 cm średnicy. Burze będą co prawda słabiej aktywne elektryczne, niż na południu i wschodzie, ale za to pozostałe zjawiska będą porównywalne, a być może szansa na powstanie trąby powietrznej jest większa.

Obszar objęty pierwszym i zerowym stopniem zagrożenia

W tych regionach, zwłaszcza w województwie dolnośląskim, chwiejność atmosfery będzie zdecydowanie najsłabsza, co wpłynie na ilość powstawania chmur burzowych. Niestety, warunki kinematyczne są bardzo podobne do tych z 3. i 2. obszaru zagrożenia, więc i tam nie można wykluczyć pojawienia się burz z silnymi porywami wiatru, gradem i odizolowanymi trąbami powietrznymi.

Dzisiejsze nawałnice niosą poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Silny wiatr i trąby powietrzne będą wyrywać drzewa z korzeniami, zrywać dachy lub zupełnie niszcząc budynki, uszkadzać linie energetyczne, pozbawiając prądu elektrycznego kilkudziesięciu tysięcy ludzi, powodować straty w uprawach rolnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz