Od kilku już dni zmagamy się z bardzo wysoką temperatura sięgającą w wielu miejscach kraju nawet 35st. Dziś na przeważającym obszarze Polski do południa będzie słonecznie i bardzo gorąco. Jednak po południu należy liczyć sie z wystąpieniem burz miejscami gwałtownych z gradem i ulewnym deszczem.
Warto zwrócić uwagę na zjawiska, jakie będą tworzyć się po południu i wieczorem u naszych zachodnich sąsiadów – burze, których się tam spodziewamy, mogą być bardzo gwałtowne, gdyż utworzą się nie tylko w dobrych warunkach termodynamicznych (CAPE przekraczające 2000 J/kg), ale także kinematycznych.
Dzisiaj można wyznaczyć obszary, gdzie deszcz ani burze nie są spodziewane, a za to przez cały dzień ma być sporo Słońca. Są to: Opolszczyzna, Górny Śląsk, zachodnia Małopolska, Ziemia Łódzka, większa część Wielkopolski, zachodnie i południowo-zachodnie Kujawy oraz Podlasie. Tutaj chwiejność atmosfery ma być najmniejsza, a dość duży poziom kondensacji (pow. 2 km) będzie skutecznie ograniczał rozwój konwekcji.
Pierwszym obszarem, gdzie burze w ciągu dnia mogą się rozwijać (burze termiczne), to: Warmia i Mazury, Mazowsze, wschodnia część Pomorza Gdańskiego i Kujaw oraz, w pojedynczych przypadkach, woj.: świętokrzyskie, wschód i południe małopolskiego, podkarpackie i lubelskie, południowa część śląskiego. Jednakże w tych pięciu pierwszych regionach chwiejność atmosfery ma być największa i dochodzić ma do ok. 2100-2300 J/kg.
Znacznie ciekawiej druga część dnia i wieczór zapowiada się w zachodnich regionach naszego kraju. Tutaj intensywność burz zależy od rozwoju sytuacji meteorologicznej nad Niemcami. Chłodny front dojdzie do Pomorza Zachodniego, Ziemi Lubuskiej i Dolnego Śląska około godziny 20:00-22:00. Warunki kinematyczne, jak i termodynamiczne wyglądają bardzo groźnie do wykształcenia się silnych burz z piorunami. CAPE osiągać ma ok. 18:00 UTC nawet 2100 J/kg.
Nasze prognozy wciąż podtrzymują rozbudowanie Mezosystemowego Układu Konwekcyjnego w ciągu dnia nad rejonem Bawarii i zachodniej Austrii, który wieczorem i w nocy będzie wędrował przez Czechy, dając tam potężne burze z ulewnymi opadami deszczu, co doprowadzi do wzrostu stanów wód na rzekach w tym kraju. Nad ranem burze powinny objąć już Opolszczyznę, Dolny Śląsk, grzmieć ma także od Pomorza po Wielkopolskę. Na pozostałym obszarze pogodnie. Noc bardzo ciepła, od 17 stopni miejscami na Pomorzu Zachodnim i w zachodniej Małopolsce do 19-21 stopni na wschodzie oraz w centrum. Wiatr słaby i umiarkowany, podczas burz znacznie silniejszy, porywisty, na wschodzie i w centrum południowy, od zachodu skręcający na północno-zachodni.
Pamiętajmy by w czasie upałów pić dużo wody i napojów niegazowanych. Nie zapominajmy też o zwierzętach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz