Pogoda Garwolin z serwisu

FACEBOOK

środa, 22 sierpnia 2012

Uwaga!!! Potężne burze!! Ralne zagrożenie tornadami na terenie Lubelszczyzny, Mazowsza, Małopolski, Gór Świętokrzyskich!!!


Już przed południem pierwsze burze pojawią się na Dolnym Śląsku. Będą one charakteryzować się występowaniem intensywnych opadów deszczu (do 20 mm), gradu o średnicy do 2 cm i silnego wiatru do około 90 km/h. 

Mocno zagrzmi również na wybrzeżu, gdzie zjawiska burzowe będą identyczne jak te z Dolnego Śląska. Jednakże w ciągu dnia dojdzie do jeszcze silniejszego rozwoju konwekcji. Około godziny 12:00 UTC najsilniejszego CAPE spodziewamy się w pasie od Podlasia i Warmii, przez Mazowsze, Kujawy, Ziemię Łódzką po Opolszczyznę, Górny Śląsk i Małopolskę. W tych regionach chwiejność atmosfery, osiągająca nawet 2500 J/kg, pokryje się z niebezpiecznymi warunkami kinematycznymi (DLS 20-25 m/s, SRH 200-400 m2/s2, LLS na północnym wschodzie 10 m/s).

Zaistnieją więc całkiem dobre współczynniki do rozwoju bardzo silnych, wręcz niszczących burz. Układ MCS znad południowo-zachodniej Polski może nieco osłabnąć około południa, lecz wcale to nie jest pewne, ale szybko powinien się reaktywować.

Dodatkowo w strefie największego CAPE dochodzić będzie do rozwoju kolejnych układów burzowych (superkomórek), którym towarzyszyć będą bardzo intensywne, nawalne opady deszczu – do 30 mm, silny, porywisty wiatr do 100-120 km/h oraz grad o średnicy do 5 cm (obecność prądu strumieniowego będzie sprzyjać opadom gradu). Dodatkowo na północnym wschodzie, z uwagi na znacznie obniżony poziom kondensacji i LLS osiągający 10 m/s istnieje 80% szansa na powstanie trąb powietrznych.
Możliwości zaistnienia takiego zjawiska będą mieć miejsce po południu na

Lubelszczyźnie
południu Mazowsza
Małopolsce
Górach Świętokrzyskich.

W drugiej części dnia po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego na zachodzie pogoda się poprawi, ale za to zrobi się chłodniej i silnie powieje. Temperatura maksymalna od 22-23 stopni nad samym morzem, 25-27 stopni na zachodzie do 33-35 stopni na południu, wschodzie oraz w centrum. Po przejściu burz spadek temperatury poniżej 20 stopni. Wiatr umiarkowany, od zachodu narastający do dość silnego i porywistego, w porywach do 60-70 km/h, w czasie burz silny i porywisty (do 100-140 km/h), południowy skręcający na zachodni i północno-zachodni.

W nocy spokojniej

Wieczorem słabnące zjawiska konwekcyjne spodziewane są na wschodzie i południowym wschodzie, ale ostatecznie po północy burze powinny opuścić nasz kraj. Nie powinny być już tak gwałtowne, jak za dnia, ale wciąż możliwe jest występowanie intensywnych opadów deszczu i silnego, porywistego wiatru. Na pozostałym obszarze rozpogodzi się i ochłodzi. Po przejściu frontu atmosferycznego od zachodu wleje się chłodniejsza polarnomorska masa powietrza, przez co temperatura spadnie – ma być od 11-12 stopni w rejonie Pojezierza Pomorskiego i w Kotlinie Jeleniogórskiej, 14-16 stopni na zachodzie, północy oraz w centrum do 17 – 18 st. na południowym wschodzie. Wiatr

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz